Aktualności

Internetowy Teatr TVP

Szkoła Podstawowa w Olbrachtowie po raz kolejny uczestniczy w telewizyjnym nowatorskim  projekcie „Internetowy Teatr TVP dla szkół”. W ubiegłym roku szkolnym dzieci i uczniowie obejrzeli w sześć spektakli teatralnych. Ze względu na duże zainteresowanie ze strony dzieci, uczniów i nauczycieli skorzystaliśmy z zaproszenia Telewizji Polskiej do uczestnictwa w tym projekcie.

We wrześniu odbyły się 2 transmisje dla szkół podstawowych: 12 września„Jaś i Małgosia” oraz 20 września„Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach”.

      Bajka muzyczna „Jaś i Małgosia” była transmitowana z Opery i Filharmonii Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.

Opis spektaklu Jaś i Małgosia"

 „Jaś i Małgosia” to interaktywna bajka według tekstu Jana Brzechwy w reżyserii Roberto Skolmowskiego. Przedstawienie o charakterze muzyczno-teatralnym, wprowadziło najmłodszą widownię w żywy świat instrumentów i różnorodnych dźwięków. Jaś był trąbą. Małgosia zamieniła się w flet. Niedobra matka dostała kobiecy kostium wiolonczeli, zaś tato (z zawodu drwal) wyglądał jak kontrabas. Jak to w bajkach bywa – wszystko skończyło się dobrze, nawet czarownica okazała się poczciwą kobietą, która chciała tylko trochę postraszyć łasujące dzieci.

 

Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach” była transmitowana
z
Wrocławskiego Teatru Edukacji ARTENES.

Opis spektaklu:

Bohaterem spektaklu był chłopiec o imieniu Janek. Był on ciekawy świata, zadawał  mnóstwo pytań i cierpliwie znosił docinki starszych braci. Dzięki pomocy czarodziejskiej Sowy Janek ćwiczył się w pracowitości, konsekwencji w działaniu, dociekliwości, kojarzeniu faktów,  wyciąganiu wniosków – słowem: w byciu przedsiębiorczym. Gdy jego rodzina znajdzie się
w obliczu wielkiego nieszczęścia, tylko on jeden będzie w stanie powstrzymać katastrofę...

Oprócz apoteozy przedsiębiorczości spektakl niósł ze sobą jeszcze inne przekazy. Jednym z nich jest ostrzeżenie przed zagrożeniami utraty pieniędzy, czyhającymi w codziennym życiu: w nie przeczytanych z lenistwa umowach, kredytach zaciąganych bez zastanowienia, podatności na manipulacje i ślepej ufności w obietnice obcych ludzi.

Kolejnym istotnym przekazem jest pochwała kreatywności – w bajce była mowa  o pieniądzach, które rosną na drzewach. Przenośnia ta służy zaakcentowaniu, że najważniejszy jest pomysł – idea, na którą wszyscy patrzą, dostrzegają niektórzy, a tylko nieliczni potrafią wykorzystać. Być przedsiębiorczym znaczy zatem nie tylko widzieć, ale też rozumieć i działać.

Tematyka poruszana w „Bajce o przedsiębiorczym Janku...” została doceniona przez Narodowy Bank Polski, który przyznał dofinansowanie na produkcję przedstawienia.

Kontynuujemy pomysł na „kupowanie” biletów  wstępu na przedstawienie. Zapłatą są plastikowe zakrętki, które przeznaczane są  na wsparcie leczenia chorego chłopca.

 

Władysława Stasiak