Życie każdego człowieka jest bezcenne.

W Szkole Podstawowej w Olbrachtowie od wielu lat działa Szkolne Koło Polskiego Czerwonego Krzyża. Opiekun Koła PCK Monika Zyga co roku przeprowadza uczniom szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i przygotowuje do udziału w konkursach.

Grupa ratownicza w składzie: Wiktoria Lewandowska i Gabriela Kordeusz brały udział w Powiatowej Olimpiadzie Ratowniczej PCK, która odbyła się 17 maja 2012 roku na Placu Konstytucji 3 Maja w Żarach. Tam grupa rywalizowała w udzielaniu  pierwszej pomocy przedmedycznej w różnych sytuacjach zagrożenia życia.  Była  oceniana przez doświadczonych ratowników medycznych .   Zajęła IV miejsce, uzyskując 32 punkty . Zwycięska grupa z Lubska zdobyła tych punktów 38.  W opinii ratowników medycznych dużo wiemy i umiemy,   co motywuje nas do zdobywania  jeszcze większej wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej .

Potwierdzeniem umiejętności grupy ratowniczej ze Szkoły Podstawowej w Olbrachtowie , w której w skład wchodzą: Wiktoria Lewandowska , Gabriela Kordeusz i Natalia Grębowiec  jest zajęcie I miejsca w X Gminnym Konkursie Udzielanie Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, który odbył się 29 maja 2012r. w Bieniowie. Grupa Ratownicza z naszej szkoły , zdobyła największą ilość punktów- 47. W związku z Jubileuszem konkursu, jury postanowiło przyznać wszystkim grupom ratowniczym  dyplomy I  miejsca . Wszystkim więc serdecznie Gratulujemy .

30 maja 2012r.w Dniu Promocji Zdrowia na Sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Olbrachtowie nasza grupa ratownicza SKPCK pod kierunkiem opiekuna SKPCK Moniki Zyga zorganizowała pokaz udzielania Pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów całej społeczności szkolnej. Zainteresowanie było duże, bo każde życie jest bezcenne.