Aktualności

Promocja zdrowia przed wakacjami i nie tylko

W związku z chęcią promocji zdrowia i naturalnego odżywiania w poniedziałek 20 czerwca 2016 r. w Szkole Podstawowej w Olbrachtowie odbył się ,,Jabłuszkowy dzień”, czyli Dzień Promocji Zdrowia. Kilka dni wcześniej uczniowie otrzymali torby wypakowane jabłkami, których tona została przekazana na rzecz szkoły.

Na sali gimnastycznej, gdzie zebrali się wszyscy uczniowie, dominowały kolory jabłek: zielone, czerwone i żółte. Uczennice klasy VI, dwie Karoliny, zapoznały swoich młodszych kolegów i koleżanki z informacjami o najpopularniejszym, a zaraz jednym z najzdrowszych owocu w Polsce.

Uczniowie dowiedzieli się, że jabłka zawierają prawie wszystkie witaminy, w skórce jabłka gromadzi się najwięcej witamin i... pestycydów.Jabłek nie należy przechowywać z innymi owocami, ponieważ wydzielany przez nie etylen powoduje szybsze dojrzewanie i psucie się innych owoców, a obite i zbrązowiałe jabłka nie tylko szybko się psują, ale także tracą większość swoich wartości odżywczych . Zostawiając ogryzek marnujemy sporą ilość miąższu. Warto zatem jeść jabłko do końca, boogryzek jest jadalny!Wyplucia wymaga jedynie samo gniazdo nasienne, które do najsmaczniejszych nie należy, ale znajduje się ono pośrodku ogryzka, więc jest łatwe do wykrojenia. 

Dzieci wskazywały, co można zrobić z jabłek. Odpowiadały, że jedzą je pod każdą postacią: pieczone w cieście i z cynamonem, na surowo, w przetworach, gotowane w kompotach oraz jako składnik wykorzystywany w daniach obiadowych, surówkachi deserach.

Nie zabrakło też zabawy naśladowczej ,,Pięć rumianych jabłuszek”, przy któreji mali i duzi bawili się wyśmienicie. Pani dyrektor Władysława Stasiak przy jabłkowych przysłowiach przypomniała wszystkim porzekadło ,,Jabłko z wieczora i nie trzeba doktora”. Następnie uczniowie rozeszli się do klas, gdzie wspólnymi siłami tworzyli ,,Jabłuszkowe miasteczko”.

W związku z tym że wakacje tuż, tuż uczniowie zostali zapoznani przez Panią Anettę Łabencką –Dłużak  z zasadami bezpiecznych wakacji, dowiedzieli się jak postępować w czasie burzy, co zrobić kiedy obcy zaprasza nas do samochodu, jak zachować się w razie ataku psa, ukąszenia przez żmiję zygzakowatą, użądlenia przez pszczoły, osy i szerszenie. Omówiono bezpieczne zachowanie na górskim szlaku i nad wodą. Na koniec przypomniano ważne numery alarmowe: 999, 998, 997, 112.

Jak udzielić pierwszej pomocy w razie wypadku, jak poinformować odpowiednie służby o zaistniałym zdarzeniu?, jak założyć opatrunek?, jak sprawdzić czy ofiara wypadku jest przytomna?,  na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielała Pani Monika Zyga i uczennice klasy VI Karolina Capar i Laura Derej, które przeprowadziły mini szkolenie z zakresu pierwszej pomocy.

Bezpiecznych wakacji życzą nauczyciele i rodzice.

                                                                                                               Alicja Biczyk – pedagog szkolny