Aktualności

Podziwialiśmy piękno gór jesienią i nie tylko

W dniach 12–14 listopada 2014 r. pod opieką Pani Renaty Żurawka i Pani Iwony Dewo odbyła się wycieczka krajoznawczo-turystyczna do Szklarskie Poręby. W wyprawie uczestniczyli uczniowie klas „0”-VI  Szkoły Podstawowej w Olbrachtowie. Celem wycieczki było: poznanie piękna naszych gór, obserwowanie przyrody, zwiedzanie ciekawych miejsc, aktywne spędzanie czasu z przyrodą, integracja.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy  „Dinopark”, gdzie znajdują się rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów naturalnej wielkości, które rozmieszczone zostały wśród skał i wzgórz na terenie olbrzymiego lasu. Każdy z  tych prehistorycznych gadów wygląda jak żywy – jedne spokojnie obrywają liście z najwyższych gałęzi w lesie, niektóre szykują się do skoku po zdobycz.Następnie udaliśmy się do kina 6D. To jedna z najnowocześniejszych atrakcji łącząca w sobie elementy kina 3D z efektami takimi jak: ruszające się i wibrujące fotele, tryskająca woda, wiejący wiatr, padający śnieg. Widz ma wrażenie obecności w przestrzeni akcji filmu. W godzinach popołudniowych dotarliśmy do hotelu „Las” gdzie po zakwaterowaniu i obiadokolacji miło spędziliśmy czas na basenie. Dodatkową atrakcją tego dnia były zabawy i gry ruchowe w sali zabaw.

Następnego dnia z samego rana po śniadaniu udaliśmy na wycieczkę w góry. Zwiedziliśmy malowniczo położony na terenie Enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego - Wodospad Szklarki. W drodze powrotnej obejrzeliśmy  jedną z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby najwyżej położony kamień o średnicy ok. 4 m zwany „Chybotkiem”. Z kamieniem tym związane są walońskie podania i legendy o Duchu Gór.

Kolejny dzień wycieczki przeznaczony był na zwiedzanie Szklarskiej Poręby i zakupy serów owczych
i kozich, które dzieci zawiozły dla swoich rodziców.
W drodze powrotnej zwiedziliśmy Hutę Szkła „Julia” w Piechowicach.  Huta Julia jest najstarszym (ponad 140 lat), ciągle wytwarzającym wyroby ze szkła kryształowego producentem w Karkonoszach. Dzieci mogły zapoznać się z pracą hutnika i zobaczyć jak powstają piękne kolorowe cuda ze szkła.

Myślę, że ta wycieczka spełniła oczekiwanie uczniów. Traktowana była nie tylko jako rekreacyjne spędzenie czasu, ale wzbogaciła ich wiedzę o naszym  regionie i pokazała piękno   gór. Przyczyniła się również do kształtowania postaw koleżeńskich.

   Renata Żurawka